A tél, a hideg és a fagyok beköszöntével a befagyott vízvezeték jelei megmutatkoznak, ha nem figyeltünk rá. Nézzük meg, hogy pontosan mi is történik ilyenkor: amikor a víz megfagy a csőben, térfogata nagyobbá válik. Ugyanez az egyszerű folyamat történik a vízvezetékekben is, ha az első fagyok előtt elmulasztjuk a fagytalanítást.
Ennek pedig könnyen csőtörés, csőrepedés lehet a végeredménye! Mivel a javítás igen költséges, bölcsebb, ha megelőzzük a bajt és idejében gondoskodunk a csövek fagy elleni védelméről, még a hideg időjárás beköszönte előtt.
Vegyük sorra a befagyott vízvezeték jeleit:
-
Akadozva vagy egyáltalán nem folyik a víz a hálózatból, illetve a vízcsapunkból.
-
Deresedést látunk a nem szigetelt csőhálózat falán.
-
Fagyásnyomokat észlelünk az elzáró idomoknál.
A leggyakoribb el- és befagyási területek pedig:
-
Külső, “hideg falon” vezetett vízvezeték.
-
Sokáig fűtetlen lakóterület, illetve pince.
-
Fagyhatár feletti vízóra akna.

Tehát amikor télen a víz megfagy, széjjelfeszíti a csöveket, olvadáskor pedig ezeken a réseken át a víz könnyedén kifolyik és eláraszthatja az egész lakásunkat. Érdekes viszont tudnunk, hogy nem minden csövet fenyeget ugyanolyan mértékben a fagyásveszély. A kockázat mértéke attól függ, hogy a lakáson belül hol helyezkednek el a vízvezetékeink. Az otthonunk nem fűtött régióiban, a külső falakban és a szabadban lévő csövek jobban ki vannak téve a fagynak, míg a ház alatti védettebb övezetben található ( például a pincében ) futó csövekre ez nem annyira jellemző.
Ha vízvezetéke befagyott, vagy erre utaló jelet észlel, ne késlekedjen: hívjon szakembert.
Mindenfajta vízzel kapcsolatos problémánál készséggel segítünk Önnek!
Lehet szó csapról, duguláselhárításról, wc tartályról, csaptelepről vagy bármiről, ami a vizesblokk területén
létezhet.